5 טיפים מעולים לסיעור מוחות מוצלח

רעיון טוב שווה כמו זהב.
לעיתים בזמן תהליך ׳סיעור המוחות׳ אנו מרגישים כמו כורי זהב – נתקלים בהרבה אבנים בתקווה למצוא משהו בעל ערך.

טיפים מעולים לסיעור מוחות

קרה לכם שלקחתם חלק בפגישה שהרגישה כבזבוז של זמן? יצאתם עם תחושות שליליות משאר המשתתפים? אולי סתם הייתם תקועים ב׳מחסום יצירתי׳? סביר להניח שעניתם ׳כן׳ לפחות על אחת השאלות… זה קרה גם לי, זה קורה לכולנו. תהליך סיעור מוחות יכול להרגיש כמו משחק אנרגטי מהנה אך לפעמים גם כמו מריבה סוערת. מה גורם להבדל?

אספתי עבורכם חמישה טיפים מעולים שיעזרו לכם למצוא את הזהב.1. וודאו ששומעים את כולם

טיפים מעולים לסיעור מוחות

במהלך סיעור מוחות יש חשיבות רבה ליצירת אווירה נוחה ומזמינה שתגרום לכל המשתתפים להרגיש שדבריהם רצויים. הבחור השקט שיושב בפינה יכול להיות בעל רעיונות מדהימים, אך רק במצב בו כולם מרגישים בנוח ולכולם יש הזדמנות לדבר הוא יוכל לשתף ברעיונותיו. עודדו את כולם להקשיב, אפילו יותר מאשר לדבר.

2. לא לומר ׳לא׳

טיפים מעולים לסיעור מוחות

בתהליך יצירתי אין מקום לשיפוטיות – צריכים לתת לרעיונות לזרום ולגרום למשתתפים להרחיב רעיונות של אחרים. הכל פתוח, הכל מותר ולגיטימי להעלות כל דעה או רעיון; במקום לומר ׳לא׳ אמרו ׳כן׳, במקום לומר ׳אבל׳ אמרו ׳וגם…׳, במקום להוציא את האוויר מהגלגלים ולתקוע את השיחה נסו לגלגל את הרעיונות קדימה. במאמר המלא נתתי דוגמא לתרגיל חימום מעולה לסיעור מוחות מוצלח.

3. ברוכים הבאים רעיונות פרועים

טיפים מעולים לסיעור מוחות

רעיונות פרועים יכולים להיות מקפצה נהדרת לפתרונות יצירתיים. כשממציאים ומתייחסים לרעיונות שונים ומשונים רצוי להסיר את הדאגות ממגבלות, טכנולוגיה ומציאות. נסו פשוט לחלום על מה באמת הייתם רוצים שיהיה – מן עולם אוטופי מושלם בו ׳הכל אפשרי!׳. מה אם היו לכם את כל המשאבים האפשריים? מה היה קורה אילו זמן, כסף וכוח אדם היו ללא הגבלה?

4. שחקו עם מילים

טיפים מעולים לסיעור מוחות

משחקי מילים הם דרך מצויינת לפיתוח חשיבה יצירתית והפיכת תהליך סיעור המוחות למהנה יותר. אנו נוטים ליפול ולחזור לתבניות מחשבה קבועות אליהן התרגלנו לחשוב, חיבור מילים באופן מקרי יוצר חיבורים חדשים במוחנו וכך נוצרות הזדמנויות חדשות המזמנות את ״רגע האאוריקה״. בחרו מילה רנדומאלית שלא קשורה לתחום בו אתם עוסקים (שם עצם יעבוד הכי טוב)  ונסו לפתח ממנה רעיון חדש / פתחו את המילון בעמוד רנדומאלי וצרו סיפור קצר מכל המילים בעמוד / ישנן עוד שיטות רבות – אחת המוצלחות מבינהן היא המשחק ׳שיריטורי׳ עליה כתבתי מאמר שלם.

5. להגדיר את השאלה מחדש

טיפים מעולים לסיעור מוחות

לפעמים אנו נשאבים אל תוך השאלה הלא נכונה ומנסים לענות על משהו אחר ממה שבאמת צריכים לפתור. אפשר תמיד לנסח את המשימה קצת אחרת – להרחיב את האפשרויות, לנסות להבין מהי באמת המטרה ולהגדיר את השאלה מחדש. שאילת שאלות היא חלק הכרחי מתהליך סיעור מוחות אפקטיבי – לרוב רעיונות ופתרונות צצים לאחר הצבת שאלות: ״האם המשימה מוגדרת נכון?״, ״מה אנחנו בעצם רוצים לפתור?״, ״איזו חוויה כדאי להעביר?״; מומלץ להסתכל על הבריף אותו אתם מנסים לפתור כמו על תרגיל האגרטל.


סיכום: המפתחות להצלחה

טיפים מעולים לסיעור מוחות הם התחושה שמותר לטעות, שכדאי להעלות רעיונות פרועים, שאפשר להסתכל על הדברים מזווית אחרת ושהכל מרגיש קצת כמו משחק. רושמים את כל ההצעות העולות ללא סינון וביקורת (ביקורת חשובה אך לא כחלק מסיעור המוחות), ובאווירה נוחה שכזו, שבה כולם מקשיבים לכולם, רעיונות נפלאים יכולים להיוולד.

Leave a Comment