5 טיפים לסיעור מוחות מוצלח / חלק ב׳

תהליך סיעור מוחות מרגיש לפעמים כמו הטלת קובייה – מקווים לתוצאה מסויימת, אבל המזל מתערב ועושה את שלו. בפעם הבאה שתקחו חלק בסיעור מוחות תוכלו להתייחס למצב כהגרלה מוחלטת או שבעזרת כמה שיטות בדוקות תוכלו לנתב את הפגישה לדרך יצירתית ומוצלחת.

mind_the_brainstorming

בחלק א׳ נתתי חמישה טיפים לתהליך סיעור מוחות מוצלח: פירטתי בכתבה על החשיבות בהקשבה לכולם, עידוד התחושה שמותר לטעות, היופי שברעיונות פרועים, איך אפשר להסתכל על הדברים מזווית אחרת ושהכל מרגיש קצת כמו משחק. קיבלתי מכם הקוראים הרבה תגובות נלהבות אז אספתי במיוחד בשבילכם חמישה טיפים מעולים נוספים.


1. העתק – הדבק

brainstormingB_1

יש לכם את האישור לגנוב! פאבלו פיקאסו פעם אמר: "אמנים טובים מעתיקים, אמנים דגולים גונבים"; לדעתי זה לגמרי תקף גם להעתקת רעיונות בזמן תהליך סיעור מוחות.

תרגיל להעתקה: חישבו על חברה/שירות/מוצר מצליחים בתחום השונה משלכם ונסו להעלות רעיונות כיצד תוכלו להעתיק את הרעיון/הפעולות שגרמו להם להצלחה אל תוך העסק שלכם.

ניתן למצוא העתקות גדולות ביצירות גדולות, דוגמאות מעניינות תוכלו לקרוא בכתבתי: ׳הגונב מאמן פטור׳.

2. קחו הפסקות ותנו לרעיונות לשקוע

brainstormingB_2

אם יש לכם זמן, רצוי לחלק את המפגש לשני חלקים עם הפסקה של כמה ימים: בשלב הראשון תנו את כל המידע הדרוש (׳זמן ההכנה׳), העלו כמה שיותר רעיונות ואז קחו הפסקה שתעזור למחשבות לשקוע.

זמן ההפסקה מוגדר ׳כתהליך דגירה׳  – המחשבות שלנו דומות לעובר של אפרוח בביצה, אשר בוקע רק לאחר דגירה. בזמן הזה, המוח מעבד את חומרי הגלם ״מאחורי הקלעים״, הוא עובר על כל המידע ומקטלג אותו בדרכים שונות. מחשבות המגיעות כמעט-אפויות תופחות לאט לאט לאפייה מושלמת; כך במפגש הבא תוכלו לדון ברעיונות יותר בשלים ומפותחים.

רעיונות מגיעים לרוב כשאנחנו לא מוכנים להם, בכתבה הבאה תוכלו לגלות מדוע המקלחת היא מקום דגירה אידאלי לרעיונות יצירתיים.

3. פחות מחשב, יותר ידיים

brainstormingB_3

במהלך לימודיי בבצלאל שמעתי הרבה פעמים את המשפט הבא: ״אני לא יכול לדבר על מה שאני לא רואה״. נסו להימנע משימוש במחשב ואמצו חומרים פיזיים ובסיסיים כמו טושים, מספריים ונייר.

ברגע שאנו עובדים עם הידיים יותר מהיר וקל להעביר רעיון מופשט הקיים בדמיון שלנו לאוביקט פיזי שאפשר גם לדבר עליו. אין דרך יותר מהירה להעביר רעיון מאשר לצייר אותו! זה לא משנה אם אתם ציירים נוראיים, כל מה שחשוב זה הרעיון העומד מאחורי הסקיצה.

4. אל תעשו הנחות להנחות

brainstormingB_4

ערכו רשימה של כל ההנחות שיש לכם לגבי הבעיה איתה אתם מתמודדים ואתגרו אותן: אם לדוגמא אתם יוצאים מנקודת ההנחה שהמוצר שלכם חייב להיות זול כדי שאנשים יקנו אותו, נסו לשאול: ״למה?״; מה יקרה אם המוצר דווקא יהיה מאוד יקר? אולי זה ישפיע על המכירות באופן חיובי? נסו לחשוב בדיוק ההיפך מההנחות שיש לכם ותראו לאילו כיוונים זה ייקח אתכם.


5. מוחות חדשים = רעיונות רעננים

brainstormingB_5

נסו לא לחשוב תמיד עם אותם אנשים. הזמינו עובדים חדשים מתחומים שונים להצטרף לדיון; לאחד המתכנתים בחברה יכול להיות רעיון קריאיטיבי מעולה לגבי עיצוב האפליקציה, והמזכירה יכולה להצביע על כיוון חדש ומעניין לשיווק המוצר.

ברגע שמביאים רק את ׳צוות המומחים׳ בתחום מסוים, עלולים להישאר תקועים באותו התחום. מוחות שונים מכיווני מחשבה שונים יכולים להרחיב את יריעת התחומים ולפתח לדיונים יותר מגוונים ויצירתיים.


סיכום מהיר: 5 טיפים לסיעור מוחות מוצלח

גנבו רעיונות בדיוק כמו האמנים גדולים ואז קחו הפסקה ותנו לזמן הדגירה לעשות את שלו. ציירו, קשקשו, גזרו ועבדו עם הידיים! חשבו בדיוק ההיפך מכל מה שאתם חושבים שאתם יודעים ונסו לחשוב לדבר עם כמה שיותר אנשים מתחומים שונים ומגוונים.

מרגישים שהטיפים עוזרים? אשמח לשמוע ואולי בקרוב יהיה גם חלק ג׳!

Leave a Comment