תרגיל האגרטל

mind_the_vase

תרגיל מחשבה יצירתית, מוכנים? קחו דף, כלי כתיבה ותפעילו טיימר בטלפון ל60 שניות של מחשבה. המשימה היא: לעצב אגרטל פרחים יותר טוב. נתראה בעוד דקה בפסקה הבאה.

 אני יודע, דקה זה כלום זמן, אף אחד לא מצפה שתמציאו את האגרטל המושלם הבא. אני מניח שעלו לכם כמה רעיונות, חלקם אפילו טובים. אני לדוגמא חשבתי על מדפים קטנים בתוך האגרטל שאפשר לכוון כך שאם יש זר גדול של פרחים הוא יוחזק טוב ואם יש רק פרח אחד נוכל לצמצמם את המרווח שבין המדפים כך שגם הוא יוחזק ישר. ממשיכים לתרגיל הבא: תהפכו את הדף לצידו השני, קחו שוב את כלי הכתיבה, טיימר חוזר לתפקידו הנאמן של 60 השניות, אבל הפעם התרגיל קצת שונה: תעצבו דרך יותר טובה בה אנשים יוכלו ליהנות מפרחים בבית.

עלו הפעם רעיונות יותר מעניינים? אני חשבתי על חיבור של מנורות שולחן יחד עם צמחי תבלין, עציצים מוארים. תרגיל האגרטל מראה לנו שלפעמים הגדרת הבעיה עלולה לפגוע בפתרונות. אפשר תמיד לנסח את המשימה קצת אחרת, להרחיב את האפשרויות ולנסות להבין מהי באמת המטרה. תפקידו של האגרטל הוא להציג פרחים, החשיבה שלנו נוטה לרוב להיות תבניתית, סביר להניח שרובכם בתרגיל הראשון נתקעתם עם הצורה הקבועה של אגרטל ובתרגיל השני הרחבתם את יריעת המחשבה עם יותר רעיונות והגעתם לצורות שונות ומיוחדות.

קרדיט: את התרגיל למדתי מהרצאה של סטפן אנדרסון 
(שלמד את התרגיל בסדנא של מארק גראדינג)

Leave a Comment