שחקו עם מילים

mind_the_words

דרך מצויינת לפיתח חשיבה יצירתית היא שימוש במשחק שיריטורי, מדובר במשחק יפני ומשחקים בו כדי ללמוד ולהתאמן על השפה היפנית. כללי המשחק פשוטים: המטרה היא ליצור שרשרת מילים בה כל מילה מתחילה באות האחרונה של המילה הקודמת. נתקלתי במשחק בהרצאת טד מעניינת של מעצב צעצועים יפני.

לדוגמא: כלב - בלון - נזק - קפקא - אקדח - חתול

לדוגמא: כלב – בלון – נזק – קפקא – אקדח – חתול

כיצד המשחק יכול לעזור לנו בפיתוח חשיבה יצירתית? שיריטורי היא בעצם שיטה ליצירת זרם שוטף של דימויים, לצימוד מילים ויצירת קשרים מקוריים. באופן בלתי מודע בלון יהיה קשור לכלב וחתול יוצמד לאקדח, בעזרת שיטה זו נוכל להגיע לרעיונות שלא היינו חושבים עליהם אחרת. הרבה מילים רנדומליות יתקבלו, יווצרו דימויים ורעיונות חדשים (חלקם גם מאוד מגוכחים), המפתח הוא שימשיכו לזרום. ככל שממציאים יותר רעיונות כך יותר סביר שחלקם גם יהיו טובים. אפילו אם מטרת היעד ידועה, כדאי לחשוב על רעיונות בחופשיות כאילו אנחנו זורקים חיצים עם עינים עצומות, מספיק שרק חץ אחד יפגע במרכז המטרה.

cat_pistol

אקדח & חתול מייצר לנו דימוי מגוחך, מקורי ויצירתי

ד״ר אדוארד דה-בונו (מדען שוויצרי והוגה חשוב בתחום החשיבה היצירתית) כתב על שימוש ביצירות רנדומליות בספרו ״למד את ילדך לחשוב״. דה-בונו הגדיר את שיטה זו לפיתוח חשיבה יצירתית כמצויינת ואולי הקלה ביותר מבין כל השיטות. אנחנו נוטים ליפול ולחזור לתבניות מחשבה קבועות אליהן התרגלנו לחשוב, חיבור מילים באופן מקרי יוצר חיבורים חדשים במוחנו, כך נוצרות הזדמנויות חדשות המזמנות את ״רגע האאוריקה״. מספרים שניוטון קיבל את הרעיון על כוח המשיכה בזכות זה שישב תחת עץ תפוחים, תפוח נפל מהעץ ופגע בראשו. אנחנו לא חייבים לשבת ולחכות שחפצים דוממים ייפלו לנו על הראש, אפשר גם לקום ולנענע את העץ. אנחנו יכולים לעשות זאת בעזרת אירועים מקריים וחיבורים רנדומליים של מילים ודימויים.

גם מנקודת המבט הפסיכולוגית, לרצף החופשי של האסוציאציות במפגש טיפולי יש חשיבות מכרעת. זיגמונד פרויד הדגיש לאורך מחקריו כי האמת אודות הנפש שלנו כבני אדם יכולה להתגלות דרך התמסרות והקשבה למחשבות רנדומליות. כלומר, מחשבות שעולות בראשינו בזמן של הרהור חופשי ונטול מטרה קונקרטית. למעשה, פרויד טען כי הצורך שלנו בשליטה וידיעה מונע מאיתנו לנסות ולהרהר על דברים בצורה שונה ויצירתית. פרויד הדגיש כי היכולת שלנו ״לצאת מן הקופסא״ היא דרך הזהב על מנת לפגוש את האמת הפנימית שלנו.

magritte_apple

"אנחנו לא חייבים לשבת ולחכות שחפצים דוממים ייפלו לנו על הראש"

יש היסטוריה ארוכה לשימוש יצירתי במשפטים רנדומליים, כבר בשנות ה-20 אמני זרם הדאדא השתמשו בשיטה ה-״Cut-Up״. סופר, אמן הדאדא ואחד ממייסדי התנועה טריסטן צארה היה נוהג להופיע על במות בהופעה קצת משונה בה הוציא גזרי עיתון מכובע והקריא אותן כשיר. צארה כתב את ״המניפסט הדאדאיסטי״ ובו פרק שלם על ״איך ליצור שיר דדאיסטי״ הוא נתן את ההוראות הבאות:

  1. קח עיתון.
  2. קח מספריים.
  3. בחר מהעיתון מאמר שאורכו הוא אורך השיר אותו אתה רוצה ליצור.
  4. גזור את המאמר.
  5. בזהירות גזור כל מילה מהעיתון ושים את כל חתיכות הנייר בתוך שק.
  6. נער בעדינות.
  7. הוצא מהשק כל פעם חתיכה אחת.
  8. כתוב על דף את המילים לפי הסדר בו הן הוצאו מהשק.
  9. השיר החדש מייצג אותך.
dada_poem

״איך ליצור שיר דאדאיסטי״ מאת טריסטן צארה

צארה טוען שהצירוף המקרי מייצג את היוצר ודה-בונו תומך נלהב ביצירת זרם שוטף של דימויים, כל מה שנשאר לנו עכשיו הוא לשחק בשיריטורי ולעזור ליצירתיות להגיע.

אני אתחיל:

"שוקולד"

עכשיו תורכם (:

Leave a Comment