מיס פאשלת עולם

הפאשלה בטקס ״מיס עולם (הבוכה)״ גרמה לכולנו לדבר על מה שקרה, הפיד של רובנו היה רבוי במילים כמו ״קולומביה״, ״פאשלה״, ״דרמה״ ו-״פיליפינים״. אז מה בעצם התרחש שם?

ברגע הכי מותח בטקס בו המנחה (סטיב הארווי) הכריז על הנציגה הזוכה קרתה טעות חמורה: הארווי הכריז בטעות על הסגנית הראשונה (נציגת קולומביה) כזוכת ״מיס עולם״ ופיספס את הנציגה הפיליפנית שבעצם היתה אמורה לזכות בתואר.


כעבור כמה דקות הבינו שקרתה כאן טעות חמורה, הורידו את הכתר ובמבוכה גדולה העבירו אותו למועמדת הזוכה. כפי שאפשר לשמוע הארווי מנסה לקחת את האשמה, ״זה היה כתוב בכרטיס, זו טעות שלי״ ואף צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "אני רוצה להתנצל מכל לבי בפני שתי המתמודדות על הטעות הענקית. אני מרגיש נורא".  אז את מי צריכים להאשים? לדעתי – את המעצב.

מיס עולם

יש בכרטיס מספר טעויות עיצוב מעניינות שגרמו למבוכה גדולה, דרמה עצומה וכנראה שגם לא מעט שנים על ספת הפסיכולוג. אני מצאתי 4 טעויות, אם במקרה ומצאתם טעויות נוספות אשמח לקרוא אותן בתגובות.

טעות 1#: שבירת תבניות ופגיעה ברצף הקריאה:

סדר ההכרזה מודפס מלמעלה למטה: סגנית 2, סגנית 1 (אופס זזים ימינה) מיס יוניברס. משום מה המעצב החליט להזיז את הזוכה הגדולה ימינה ושבר את רצף הקריאה.

טעות 2#: חוסר היררכיה:

המעצב קיבל החלטות מוזרות לגבי גדלי הפונטים. הטקסט החשוב ביותר (המדינה הזוכה) מודפס בגודל פונט קטנטן ונמצא תחת טקסט ענק שבסך הכל מציין את שם התחרות (אפילו בלי התוספת״ "The Winner Is…״) שם התחרות נראה כמו חותמת הסוגרת את הכרטיס והרי אנחנו יודעים שאנשים לא אוהבים לקרוא את האותיות הקטנות שבסוף.

טעות 3#: מונחים מבלבלים:

מקום שלישי הוא ״2nd Runner Up״, מקום שני הוא ״1st Runner Up״ ולמקום ראשון אין מספר. ברגע לחוץ קל להתבלבל ולחשוב שהזוכה במקום הראשון היא המדינה שיש לידה את הסיפרה ״1״. טקסט יותר ברור היה אולי יכול לפתור את הבעיה.

טעות 4#: לדעתי זוהי הטעות המעניינת ביותר – בעיית שימושיות.

התמונה שאתם רואים לא בדיוק מייצגת את המצב מפני שהכרטיס פונה אלינו, ברגע ההכרזה הכרטיס פונה למנחה וכנראה שהוא ימני (כמו רוב האנשים בעולם). אם המדינה הזוכה מודפסת בפינה הימנית התחתונה והמנחה ימני אז רוב הסיכויים שהוא פשוט מכסה את הטקסט עם האגודל!


דוגמאת מיס יוניברס מדגימה יפה איך עיצוב גרוע יכול לגרום לאסון, 4 טעויות ״קטנות״ הובילו למבוכה גדולה והמון דרמה. התפקיד שלנו בתור מעצבים הוא לפתור בעיות (וכמובן שלא ליצור בעיות) עיצוב טוב מבוסס על הבנת המשתמשים: כיצד הם רואים את העולם, איך הם חושבים ומתנהגים. עיצוב הוא לא רק ״וועדת קישוט״, כלי העיצוב הרבה יותר רחבים מבחירת צבע או פונט למרות שחשוב לבחור בקפידה גם אותם כדי לא לגרום לנשים יפות לבכות מול כל העולם.

Leave a Comment