מדוע אנחנו יצירתיים יותר במקלחת?

creative_shower_logo

אחד הכללים הידועים בנושא החשיבה היצירתית מדבר על כך שהרעיונות היצירתיים מגיעים לרוב כשאנחנו לא מוכנים להם. כמעט כל מי ששאלתי אותו היכן הוא הכי יצירתי ענה לי מיד: ״במקלחת!״.

מדוע אנחנו יצירתיים יותר במקלחת? איך זרם מים על הראש מזרז לנו את המחשבות? והאם זה גם מגובה מדעית?

לא-מודע, החבר החכם והשתקן

מחקרים מראים שאנו נוטים להיות יותר יצירתיים בזמן פעולות מונוטוניות כמו פעילות גופנית, שטיפת כלים וכמובן גם בזמן מקלחת. פעולות אלו אינן דורשות מאיתנו יותר מדי מחשבה, אז המוח נותן למודע לעבור ״לטייס אוטומטי״ ומשחרר את הלא-מודע לשחק. המחשבות מפליגות, נהיות יותר אסוצאטיביות ומשוחררות. הלא-מודע הוא כמו החבר הביישן, החכם והשתקן בחבורה: לרוב הוא לא מדבר, רק מקשיב לשאר החברים, ולפעמים ברגעי שקט פולט משפט אחד מבריק שגורם לכל השאר לחשוב.

לעומתו המודע הוא החבר שלא סותם את הפה, אומר כל מה שהוא חושב מבלי לברור מילים ומחשבות. מנוחה מחשיבה מודעת מאפשרת ללא-מודע לעבד את האינפורמציה ביעילות גבוהה ולהזניק לתודעה את הרעיונות ברגע שהם בשלים.

אם כך, מה שקורה במקלחת הוא שאנחנו פשוט מקשיבים למה שמתרחש במוח שלנו. חשיבה זו שונה מאוד מהחשיבה ליד שולחן העבודה: במשרד, המוח שלנו מרוכז בבעיה מסויימת ולאו דווקא משוחרר. מצב זה טוב בזמן ״רגע הבחירה״ כדי להגיע להחלטות מנומקות, אך גם מביא אותנו למחשבות יותר מתבקשות ופחות יצירתיות. עד כמה שזה נשמע מוזר, המוח שלנו פחות אקטיבי כשאנחנו מרוכזים במשימה; הוא תופס פיקוד דווקא כשאנחנו משחררים אותו מהרצועות ונותנים לו לפעול לבד.

mindthemind_mind

בזמן מקלחת המחשבות מפליגות ונהיות יותר אסוצאטיביות ומשוחררות.

חשיבה מסתעפת ותחושת רוגע

מוחנו מעניק לנו את המחשבות היצירתיות ביותר כשכמות רבה של דופמין זורמת במוחנו: טריגרים כמו התעמלות, מוזיקה ומקלחת חמה תורמים להגברת זרם הדופמין. לדופמין יש תפקיד מרכזי בתפקודים קוגניטיביים: הוא מעורב במספר תפקודים חשובים כמו תנועה, קשב, למידה וחוויית זרימה‏.

החלק החשוב ביותר שאליו הדופמין מקושר היא יכולת החשיבה המסתעפת‏ – חשיבה זו מאפשרת לאדם לצאת מתוך התנסויות מוגבלות ולהביט מעבר לניסיונו האישי‏. חשיבה מסתעפת כוללת המצאה של פתרונות מרובים עבור בעיה או מטלה מסוימת‏. על-כן, היא משמשת כמדד להערכת יצירתיות‏.

פרופ׳ אליס וויבר פלהרטי (חוקרת מוח בתחום היצירתיות) כותבת על הדופמין כמרכיב סודי ביצירתיות: "אנשים שונים במידת היצירתיות שלהם בהתאם לרמת הפעילות של מעברי הדופמין במערכת הלימבית". מקלחת היא פעולה המסייעת לשחרר דופמין ולכן מגבירה את היצירתיות.

בנוסף לכל מה שלמדנו עד עכשיו מקלחת מביאה עמה גם תחושת רוגע (תחושה שקשה ליצור באווירת עבודה במשרד). או במילותיו של וודי אלן: ״במקלחת, כשהמים החמים שוטפים את הגוף, אתה משאיר את העולם האמיתי בחוץ ולעיתים קרובות דברים נפתחים בשבילך״.

כשהמוח רפוי ושליו אנו יכולים להפנות את המחשבות פנימה למודעות שלנו, במקום החוצה לפרטים הטכניים (העולם שבחוץ). ההתעסקות בפרטים הטכניים של בעיה לפעמים חוסמת את הגישה לשורש הפיתרון, ואילו זרם המים המרגיע מאפשר לנו גישה לקול השקט באחורי הראש (החבר השתקן ממקודם) שיודע את הפיתרון.

חשיבה מסתעפת כוללת המצאה של פתרונות מרובים עבור בעיה או מטלה מסוימת‏.

תהליך דגירה והיופי שבהפסקה

מה שקורה במוחנו בזמן מקלחת הוא תהליך ״דגירה״ – המחשבות שלנו דומות לעובר של אפרוח בביצה, אשר בוקע רק לאחר דגירה. התנאי החשוב כדי לגרום לתהליך שהופך את בליל המחשבות לרעיונות מגובשים הוא הסחת דעת.

דשלי קארסון (חוקרת בהרווארד) חקרה יכולת שיש לאנשים יצירתיים במשותף: הם מוסחים בקלות. כפי שכתבה: "הסחת דעת עשויה לספק את ההפסקה אותה צריך כדי להתנתק מקיבעון על פיתרון לא עיל".

כשהמוח משוחרר ולחצי היומיום לא מכבידים על החשיבה – רעיונות נולדים. מקלחת חמה ונעימה מסיחה את דעתנו, מוציאה אותנו מפוקוס ממשימה מסויימת ועוזרת לרעיונות יצירתיים ומשונים לפרוץ.

המחשבות שלנו דומות לעובר של אפרוח בביצה, אשר בוקע רק לאחר דגירה.

נתקלתי במחקר מעניין שבוצע ע״י חוקרים הולנדים: המשתתפים התבקשו להמציא שמות חדשים לפסטה, לאחר שהציגו בפניהם חמישה שמות מומצאים שכולם הסתיימו באות ״i״. החוקרים מצאו שהמשתתפים שקיבלו שלוש דקות הפסקה היו הרבה יותר טובים בלהמציא שמות מקוריים שלא נגמרו באות ״i״, לעומת אלו שהתבקשו מיד להתחיל לחשוב על שמות חדשים. ההפסקה הקצרה ביטלה, למעשה, את הקיבעון המחשבתי ואת הדפוס שהוצג בפניהם; ההפסקה עזרה לשיכחה שעזרה ליצירתיות.

mindthemind_archimedes

רגע ה״אאורקה!״

על פי אנקדוטה מפורסמת, נתבקש ארכימדס לקבוע אם הכתר של המלך היירון השני עשוי מזהב טהור. כדי למצוא את הרכב הכתר היה צריך להשוות את נפחו לנפח של כתר זהב באותו משקל, אולם בזמנו לא ידעו איך למדוד את נפח הכתר. בעת שארכימדס רחץ באמבט ציבורי, הוא הבין שגופו השקוע באמבט דוחה כמות מים השווה לנפח גופו. בדרך זו הוא למד כיצד למדוד נפח של גוף כלשהו. מרוב התלהבות יצא בריצה לרחוב כשהוא עירום וצועק "אאורקה!".

mindthemind_aquanotes

המקלחת היא מקום אידאלי ליצירת רעיונות יצירתיים. שם אנחנו לבד: יש לנו זמן להתבוננות עצמית, יש תחושת רוגע, אין אפשרות לבדוק את הטלפון, אף אחד לא ייכנס לרגע כדי רק לשאול שאלה, אין שום ציפייה מאיתנו לתוצר כלשהו, אנחנו עירניים יותר, רגועים יותר ונקיים יותר. להתקלח היא פעולה פשוטה שלא דורשת מאיתנו חשיבה, ויחד עם ״הרעש הלבן״ שזרם המים מפיק, הלא-מודע משתחרר ומייצר רעיונות יצירתיים וחדשים.

השילוב של ההפסקה, של שחרור הדופמין ושל הרגעת המוח, מהווה שילוש מקודש עבור היצירתיות. לצערנו, לרוב הארגונים אין אפשרות להציב את העובדים שלהם במקלחת, אך אם אתם קוראים את הפוסט הזה בזמנכם הפנוי – קחו כמה דקות של הפסקה ולכו להירגע מתחת לזרם המים.

Leave a Comment