לא לומר לא

mind_the_no

אחד הטיפים הטובים ביותר לתהליך סיעור מוחות מוצלח הוא הרחבת רעיונות של אחרים, לקיחת רעיון שהוצע ע״י מישהו ופיתוח שלו קדימה. כך כל חברי הצוות מרגישים שהם תרמו, היה לכולם חלק בתהליך וכל אחד מהנוכחים מרגיש הוא חלק ממשהו גדול. במקום לומר ״אבל זה לא יעבוד״ כדאי לומר ״כן, ואפשר גם להוסיף״.
כך במקום להוציא את האוויר מהגלגלים ולתקוע את השיחה אפשר לגלגל את הרעיון המוצע למשהו יותר מעניין. בקיצור: ״לא לומר לא״.

כמובן שלא תמיד נסכים עם הרעיונות שעולים, לפעמים הם יכולים להיות ממש טיפשיים (ולפעמים זה גם מעולה), אך בזמן של סיעור מוחות המטרה היא להציף כמה שיותר רעיונות, אנחנו עדיין ממש לא בשלב הסינון והזיקוק, במקום להיתקע כדאי להתמקד בהרחבת הרעיונות לכמה שיותר כיוונים. בואו נדמיין לרגע שאנחנו צוות קריאייטיב במשרד פרסום, אנחנו מחפשים דרך לפרסם בקבוק חדש של חברת מים מינרליים. מישהו מציע רעיון משונה: ״בואו נשכור כדור פורח ענק ונזרוק ממנו בקבוקים המחוברים למצנחים קטנים״. כדור פורח זה יקר, יהיה קשה להגיע להרבה מקומות עם הקמפיין הזה, הבקבוקים עלולים להיתקע על עצים או חלילה לצנוח ולפגוע באנשים. אבל רגע במקום לשלול (זה תמיד קל) בואו ננסה להבין את הכוונה שברעיון, יש כאן כמה דברים מעניינים: חלוקת חינם של המוצר, משחק עם משהו מרחף, קשר למשהו שנופל מהשמיים. כמובן שעדיין אין פיתרון גאוני לבריף אבל אני מרגיש שיש משהו מעניין עם מים שנופלים מהשמיים > זה קצת כמו נס המן > זה בעצם כמו טיפות גשם > כמו הטבע > מים מינרלים כמו מהטבע. במקום להיתקע על הלמה לא אפשר להתקדם עם רעיון של שימוש בטיפות הגשם והדגשת הטבעיות שבמוצר. יפה?

תרגיל חימום מעולה לסיעור מוחות הולך כך: מחלקים את הקבוצה לזוגות, על כל צמד לתכנן מסיבה ולהציע הצעות לבן זוגו, בן הזוג חייב לומר ״לא״ על כל הצעה ולהסביר למה הרעיון לא מוצלח. לדוגמא: ״בוא נארגן את המסיבה בגינה״, ״לא כדאי, יהיה קר״ כך המשחק נמשך כמה דקות עד שממציאי הרעיונות נעשים מתוסכלים לחלוטין. מחליפים תפקידים, הפעם תורו של השולל להציע רעיונות, שותפו חייב לומר ״כן״ על כל רעיון ולהציע איך אפשר לקחת את זה קדימה. ״הכיבוד במסיבה יהיה רק ממתקים״, ״מעולה, ורק בצבע אדום!״. אני משוכנע שבסבב השני יעלו הרבה יותר רעיונות למסיבות מיוחדות ומצב הרוח ישתפר פלאים.

Leave a Comment