היצירתיות הייתה על הקיר – אמני רחוב שכדאי להכיר

אמנות רחוב יצירתית

אמנות רחוב היא דוגמא מרתקת לחשיבה יצירתית, עולם הגרפיטי מעולם לא היה פופולארי כמו בתקופה האחרונה וברחבי העולם פועלים אלפי אמנים מוכשרים אשר עם הרבה יצירתיות ודמיון מזכירים לנו שהיופי קיים תמיד, צריך רק לדעת למצוא אותו.

אציג שמות שסביר להניח ששמעתם וכמה אמנים פחות מוכרים שכנראה שתרצו לשמוע עליהם עוד, חלק מהמאמנים רק רוצים להפוך את העולם ליפה יותר ולאחרים יש דעות פוליטיות ברורות להעביר. אם אתם אוהבים אמנות רחוב יצירתית, חשיבה מחוץ לקופסא וקריאייטיב פורץ דרך – הפוסט הבא מוקדש במיוחד בשבילכם.

אמנות רחוב יצירתית

״חישבו מחוץ לקופסא, קפלו את הקופסא ותתקעו בה סכין חדה ומזד***״ (בנקסי)

כשאנו שומעים את המונח ״עבודת אמנות״ רובנו חושבים על תערוכה מפונפנת בתוך גלריה לבנה או מיצב אמנותי בחלל של מוזיאון גדול. האם אמנות יכולה לצאת מתוך ״המרחב האמנותי״ ולפגוש אותנו גם ברחוב? הסופר, הפילוסוף והבלשן הרוסי ויקטור שקלובסקי טען במאמרו ״האמנות כתחבולה״, כי מטרת האמנות היא ״להפוך את המוכר לבלתי-מוכר״. שקלובסקי כתב על "סינדרום רחש הגלים" – בהתחלה אנו מקשיבים לרחש הגלים ונהנים, אך עם חלוף הזמן, מבלי שהרגשנו הוא נעלם מהתודעה, בדיוק כמו התמונה שנתלית על הקיר במשרד והופכת במהירות כשקופה מבחינתנו. כמו הגלים המציאות שלנו נעשית כמוכרת עד כי אנו חדלים לחוש אותה, ולכן רק שינוי ממוכר לזר יכול לעניין, לגרות ולהחזיר אותנו לדריכות חושית.

אמנות רחוב יצירתית

אמן הרחוב הגרמני יאן וורמן ממלא חורים בבניינים מתפוררים בלבני לגו ויוצר אמנות עירונית מפתיעה

האם אמנות יכולה לפגוש בנו במקומות לא צפויים? ברור לנו שהתשובה היא לגמרי כן כמו בתמונה למעלה של האמן הגרמני יאן וורמן אשר טייל במשך 3 שנים מסביב לעולם ותיקן בניינים ישנים עם המון צבע ויצירתיות (הוא אפילו ביקר בתל-אביב). האם ציור מהיר בצבע ספריי על קיר מלוכלך נחשב כאמנות? איך לוקחים אלמנטים בנאליים בנוף והופכים אותם למלאי חיים? האם ניתן ליצור אמנות רחוב חוקית? וכיצד ניתן לנצל בחוכמה את מזג האוויר כדי ליצור אמנות? על כל שאלות אלו אנסה לענות בדוגמאות הבאות.

אמנות רחוב יצירתית

"יותר אנשים מתים מרעב מאשר מנגיף אבולה, אבל רעב לא נחשב לבעיה משמעותית בגלל שאנשים עשירים לא מתים ממנו". (בנקסי)

בנקסי הוא ללא ספק אמן הגרפיטי המפורסם והמסתורי ביותר בעולם. זהותו האמיתית מעולם לא נחשפה והרשת מלאה בספקולציות אודותיו. יש הטוענים שהאמן המסתורי הוא בעצם קבוצת אנשים, אחרים חושבים שהוא רק אדם אחד, אולי הוא בעצם אישה? אולי קשישה בת 89?בנוסף לכל התעלומות בנקסי גם מיליונר, אקטיביסט, קולנוען, חובב תעלולים וידוע בעיקר בזכות האמנות הסאטירית שלו, המתריסה נגד הממסד והתאגידים הגדולים, ומשלבת טכניקת שבלונות יחודיית ואופיינת.

אמנות רחוב יצירתית

״אם אין לך כלום, גרפיטי הוא אחד הכלים המעטים שנותרו לך, אפילו אם לא תצליח ליצור דימוי שישנה את העולם תוכל לגרום למישהו לחייך בזמן שהוא משתין על הקיר״ (בנקסי)

אפשר למצוא את עבודותיו ברחבי העולם ובניגוד לאמני רחוב רבים אחרים אשר קיימים רק במרחב הציבורי בנקסי הציג בכמה מהגלריות החשובות ביותר, לפעמים גם בדרך לא חוקית. גם לישראל בנקסי הגיע ואפשר למצוא כמה מעבודותיו המוצגות על גדר ההפרדה.

אמנות רחוב יצירתית

Reverse Graffiti – אמנות רחוב חוקית

בבסיסה אמנות הרחוב היא עדיין פעולה לא חוקית, היא מרד: מרד חברתי, מרד בממסד האמנותי ומרד בתאגידים. האם אפשר ליצור אמנות רחוב חוקית? קבוצת האמנים ״Reverse Graffiti״ עונים על השאלה בדרך מאוד יצירתית. הקבוצה מחפשת מקומות מלוכלכים ומנקה אותם בעזרת ציורים, משפטים ואפילו סלוגנים של חברות. הם בעצם לא מוסיפים צבע קיר אלא מורידים ממנו לכלוך, החלק הנקי של הקיר נהפך להיות היצירה. האם לנקות את הרחוב יכול להיחשב בכלל כפשע? האמן הבריטי ״Mosse״ הוא אחד ממייסדי הקבוצה וגישת ״פילוסופית הניקיון״. את הרעיון קיבלה הקבוצה מכתובות ״תנקו אותי״ שאנשים כותבים על גבי שמשות של מכוניות מלוכלכות. כמובן שהשיטה החוקית קרצה לחברות הפרסום ונוצרו כמה יצירות לחברות שרצו למתג עצמן ״כנקיות״.

אמנות רחוב יצירתית

דוגמא יפה לגרפיטי הפוך היא הפרסומת לנוזל לניקוי כתמים.

Rainworks – לצייר בעזרת הגשם

האם ניתן לנצל את מזג האוויר ליצירתיות? דוגמא בולטת במיוחד היא יצירת אמנות בעזרת גשם של פרגרין צ'רץ', אמן רחוב אמריקאי המתגורר בסיאטל (אחת הערים הגשומות ביותר בארצות הברית). צ׳רץ׳ רצה להפוך את ימי הגשם למשהו ששווה לחכות לו וקישט את רחובות העיר באמנות ומשפטים חיוביים אותם יכולים לראות העוברים ושבים רק בימים גשומים.

אמנות רחוב יצירתית

"?It’s going to rain anyway. Why not do something fun with it"

צ׳רץ׳ קורא לשיטה הזו RainWorks – באמצעות ספריי שקוף מיוחד המכיל חומר כימי דוחה מים מצייר פרגרין יצירות אמנות רחוב אשר אפשר לראות רק כשיורד גשם המרטיב את כל הסביבה מלבד השטח שרוסס וחושף את היצירות. עיריית סיאטל התלהבה מהרעיון ומכיוון שהחומר בלתי נראה וידידותי לסביבה, אישרו לצ'רץ' לבצע את יצירות הגשם שלו בכל מקום בו יחפוץ, כל עוד לא ישתמש במסרים מסחריים כלשהם.

אמנות רחוב יצירתית

ראינו בפוסט כמה דוגמאות ליצירתיות ומקוריות בתחום אמנות הרחוב, אמנים אשר מצליחים ״להפוך את המוכר לבלתי-מוכר״. (כפי ששקלובסקי כתב). אני מקווה שקיבלתם קצת השראה לצאת לרחוב, לפקוח עיניים ולגלות הפתעות.

 

Leave a Comment